Aktualności

06
07.2021

Zespół Cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest stanem chorobowym, który wynika z długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego.

Zespół cieśni nadgarstka jest stanem chorobowym, który wynika z długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego. Przypadłość zazwyczaj dotyczy ręki dominującej w wyniku systematycznego wykonywania czynności, które się powtarzają.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka to wysiłek, prace, które wymagają powtarzalnych sekwencji ruchowych nadgarstka np. praca fizyczna ( w fabryce na taśmie, na budowie itp.), jazda na rowerze, wielogodzinne pisanie na klawiaturze komputera czy używanie myszki, a także forsowanie ćwiczeń na siłowni. Inne przyczyny to : zaburzenia hormonalne, niedobór witaminy B12 i B6, źle wygojone złamanie, zwichnięcie, krwiaki czy gangliony.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka to między innymi klasyczne uczucie mrowienia czy drętwienia, bóle nadgarstka, a także uczucie sztywności palców. Dolegliwości te pojawiają się zazwyczaj w nocy podczas snu. Bóle nasilają się  i występują z większą częstotliwością w zaawansowanym stadium choroby. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia czucia powszechnego. Chory ma trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręką, takich jak np. podniesienie kubka herbaty. Często pojawia się problem z zaciśnięciem ręki w pięść i trudności w odróżnieniu dotyku zimna czy ciepła. Objawy bólowe mogą obejmować bark, ramię, przedramię i mogą sięgać nawet do odcinka szyjnego kręgosłupa.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka polega między innymi na zmianie nawyków,  unikaniu ruchów  dłoni, które powodują nasilenie objawów, dolegliwości bólowych. W leczeniu ważna jest również terapia manualna, kinesiotaping.

Leczenie operacyjne Zespołu cieśni nadgarstka wprowadza się wówczas, gdy po długotrwałym okresie niechirurgicznego leczenia ( ostrzyknięcie sterydem i odciążenie nadgarstka) nie daje efektów. Operacja zespołu cieśni nadgarstka polega na uwolnieniu kanału nadgarstka poprzez przecięcie zwyrodniałego troczka zginaczy, który jest powodem ucisku na nerw pośrodkowy.pokaż pozostałe informację ››


Napisz do nas

 

Dane kontaktowe

 

Rejestracja czynna w godzinach od 10:00 - 19:00

al. prof. Adama Krzyżanowskiego 11
35-329 Rzeszów

tel. 512 557 707
     17 226 27 30

e-mail: kontakt@ortousg.pl

Zobacz też