Aktualności

06
07.2021

Jak przygotować się na spotkanie z fizjoterapeutą?

Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą koncentruje się przede wszystkim na diagnostyce.

Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą koncentruje się przede wszystkim na diagnostyce. Obejmuje wnikliwy wywiad, rozmowę oraz analizę posturalną, po której fizjoterapeuta przeprowadzi badanie przy pomocy odpowiednich testów (m.in. funkcjonalnych, ortopedycznych, neurologicznych). Po ustaleniu przyczyny obecnego problemu przeprowadzana jest wstępna terapia, a spotkanie kończy się przekazaniem pozostałych informacji, zaleceń, instruktażu prostych ćwiczeń do wykonywania w domu oraz rozmową na tematy nurtujące pacjenta.

Ze strony pacjenta ważne jest gruntowne przygotowanie do pierwszej wizyty, dzięki czemu zaoszczędzi on czas, a diagnostyka oraz terapia będą znacznie sprawniejsze. W jaki sposób warto się przygotować?

  • Strój - powinien być wygodny, nie krępujący ruchów. Ponadto w celu dokładnej oceny konieczne jest rozebranie się do bielizny.
  • Nasze objawy – co mnie boli? Kiedy to się nasila, a kiedy maleje? Od jak dawna to czuję? Do jakich aktywności chciałbym/chciałabym powrócić? Są to bardzo ważne pytania, a wcześniejsza refleksja nad odpowiedziami potrafi zaoszczędzić czas, który w trakcie pierwszego spotkania może być poświęcony na terapię, a w konsekwencji zwiększa szanse na szybkie pozbycie się bólu.
  • Badania obrazowe – RTG, MRI (rezonans magnetyczny), TK (tomografia komputerowa), USG nie są zazwyczaj niezbędnym elementem jednak, jeśli pacjent je posiada, zawsze warto, aby je zabrał. W wielu przypadkach diagnostyka obrazowa jest świetnym narzędziem, które uzupełnia pozostałe elementy badania fizjoterapeutycznego oraz pozwala uzyskać kompleksowy obraz stanu zdrowia pacjenta.


pokaż pozostałe informację ››


Napisz do nas

 

Dane kontaktowe

 

Rejestracja czynna w godzinach od 10:00 - 19:00

al. prof. Adama Krzyżanowskiego 11
35-329 Rzeszów

tel. 512 557 707
     17 226 27 30

e-mail: kontakt@ortousg.pl

Zobacz też