Ortopedia

Ortopedia jest dziedziną medycyny towarzyszącą człowiekowi przez całe jego życie. Już w dniu narodzin człowiek jest skrupulatnie badany przez neonatologa w poszukiwaniu wrodzonych wad postawy (stopy końsko-szpotawe, zwichnięcia bioderek, oraz złamania okołoporodowe). W okresie niemowlęcym człowiek ma wielokrotnie kontakt z lekarzem ortopedą poprzez badania USG stawów biodrowych. Do czasu osiągnięcia dojrzałości człowiek narażony jest na liczne urazy. Pojawiają się wady postawy, które mają ogromny wpływ na jakość i komfort życia w wieku dojrzałym. Na tym etapie zadaniem lekarza ortopedy jest wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości i jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz profilaktyki.

W wieku dojrzałym nawet błahe urazy są o wiele bardziej niebezpieczne ze względu na mniejsze zdolności regeneracyjne organizmu niż w wieku dorastania. W okresie tym złamania często wymagają leczenia operacyjnego oraz prawidłowej rehabilitacji. Człowiek zaczyna odczuwać rozmaite dolegliwości bólowe związane z nieuchronnie pojawiającą się chorobą zwyrodnieniową.

W okresie starzenia się pojawia się kolejny problem – osteoporoza!!! Jest ona przyczyną licznych złamań o niskiej energii (np. złamań okolicy nadgarstka, szyjka kości udowej, kręgosłupa).

Dlatego bardzo ważne jest aby nie bagatelizować urazów i wczesnych samoistnych dolegliwości bólowych, gdyż na wczesnym etapie można je skutecznie leczyć lub poddać efektywnej profilaktyce.

 

Powrót

Napisz do nas

 

Dane kontaktowe

 

Rejestracja czynna w godzinach od 10:00 - 19:00

al. prof. Adama Krzyżanowskiego 11
35-329 Rzeszów

tel. 512 557 707
     17 226 27 30

e-mail: kontakt@ortousg.pl

Zobacz też